BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu - Zasady bezpieczeństwa w lesie

Zasady bezpiecznego zachowania
w lesie

Zasady postępowania na łonie natury:

 • nie zaśmiecaj lasów i zieleni;
 • nie rozsypuj mrowisk;
 • nie łam gałęzi i nie zrywaj kwiatów;
 • nie niszcz gniazd ptasich;
 • nie pal ognisk w lesie;
 • nie zakłócaj ciszy jego mieszkańcom;
 • nie podchodź do dzikich zwierząt.

 

Co warto zabrać na pieszą wycieczkę?

 • Odpowiednie obuwie, najlepiej z usztywnieniem na kostkę, pomoże to uniknąć przykrych i bolesnych wypadków podczas pokonywania nierówności terenu.
 • Ubranie odpowiednie do pory roku i terenu po którym wędrujemy. Pamiętajmy, że wycieczka po lesie w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawem, nawet latem, może nie być dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać odzież przewiewną, ale z długimi nogawkami i rękawami. Pomoże ona nie tylko uniknąć skaleczeń i zadrapań, ale również ochroni nas przez komarami i kleszczami.
 • Plecak z wodą i prowiantem, jeśli planujemy dłuższą wycieczkę.
 • Telefon komórkowy, który może przydać się, jeśli zajdzie potrzeba wezwania pomocy. Dość często na terenach leśnych istnieje problem z uzyskaniem sygnału z sieci operatora. Jeśli sygnał jest zbyt słaby żeby wykonać połączenie głosowe, spróbuj wysłać SMS z najważniejszymi informacjami do osób które będą mogły zadzwonić po pomoc za ciebie. Jeśli istnieje taka możliwość i jest czas na to, można poszukać zasięgu sieci. Staraj się znaleźć miejsca nieosłonięte drzewami – polany leśne lub wzniesienia terenu.

 

Spotkanie z dzikimi zwierzętami

Na łonie natury może dojść do sytuacji wyjątkowych jak np. spotkanie z dzikiem. Nie należy jednak obawiać się na zapas i pamiętać, że dzikie zwierzę bardzo rzadko atakuje człowieka i to tylko w sytuacji, gdy faktycznie czuje się zagrożone. Zwierzęta bywają niebezpieczne wtedy, gdy bronią swoich dzieci. Jeśli do takiego spotkania dojdzie, najlepiej cicho i spokojnie zejść im z drogi.

Należy również pamiętać o tym, że napotkane na drodze, z pozoru samotne, młode dzika czy sarny na pewno znajduje się pod czujnym okiem rodzica i pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się do niego czy też brać go na ręce. Zapach pozostawiony przez człowieka może sprawić, że rodzic nie będzie chciał dłużej zajmować się swoim potomstwem.

Spotkanie ze żmiją

 • do lasu lub na skałki, ubieraj obuwie zasłaniające całą stopę i kostki, najlepiej skórzane,
 • zawsze patrz pod nogi,
 • nie dotykaj, nie zaczepiaj żmii, pozwól jej uciec,
 • zawsze uprzednio obejrzyj miejsce, gdzie siadasz, gdzie opierasz się rękami.

Żmija atakuje człowieka tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona odcięciem drogi ucieczki, nagłym zbliżeniem, dotykaniem kijem lub nogą.

Jeżeli dojdzie do pokąsania niezwłocznie należy poinformowanie o tym służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999. Poszkodowany do czasu przyjazdu pogotowia powinien maksymalnie ograniczyć ruch, aby nie przyspieszać wchłaniania jadu. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca. Ranę należy w miarę możliwości zakryć jałowym opatrunkiem lub jakąkolwiek czystą tkaniną.

 

Komary i kleszcze

Gdy wybieramy się na wycieczkę pieszą zwróćmy szczególną uwagę na komary i kleszcze. Komary są uciążliwe, a ich ukąszenia mogą niekiedy bardzo swędzieć. Aby uniknąć spotkania z komarem należy odpowiednio się ubrać i użyć preparatu zawierającego substancje odstraszające owady. Pamiętaj jednak o dokładnym zmyciu preparatu ze skóry po powrocie ze spaceru. Moskitiery na oknach utrudnią tym owadom wtargnięcie do twojego domu.

Szczególnie groźne dla człowieka są kleszcze - małe pajęczaki odżywiające się krwią. Przenoszą one niebezpieczne choroby t.j. boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Dlatego należy usunąć je jak najszybciej, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować. Po powrocie do domu z każdej wycieczki do las należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie zwracając uwagę na miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza. Więcej na temat kleszczy można przeczytać w zakładce „Profilaktyka chorób odkleszczowych”.

 
Źródło:
Projekt WLiN https://www.wlin.pl/las/lesnictwo/zachowanie-sie-w-lesie/bezpieczenstwo-w-lesie/