BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

Światowy Dzień AIDS - BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

01.12.2020 r.

Przypnij czerwoną kokardkę - Rock Red Ribbon

 

Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.  

Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę. W tym roku hasło Rock Red Ribbon (w wolnym przekładzie przypnij, noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Popularyzując symbol Czerwonej Kokardki podkreślamy jej znaczenie i symbolikę.

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility).

Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo. Inwestycje zmierzające do zapewnienia leczenia i opieki osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS, poczynione w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i wspierają reakcję na COVID-19.

Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób.

Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.

Przyłączamy się również do zaproszenia, jakie wystosowała Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXVII Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie w dniach 30 listopada – 2 grudnia br., wyłącznie w trybie online. Rejestracja uczestnictwa dostępna jest na stronie http://aids2020.pl

01.12.2019 r.

   

Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS w Elblągu

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu zorganizowała 02.12.2019 r. o godz. 1100 w Szkole Podstawowej Nr 14 w Elblągu XIX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów VII i VIII klas. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 26 uczniów z 9 szkół z Elbląga i powiatu elbląskiego: Szkoły Podstawowej Nr 3, 8, 12, 14, 16, 18 i 25 w Elblągu oraz Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym i Młynarach.

Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 14 w Elblągu, która dla uczestników konkursu oraz ich opiekunów przygotowała drobne poczęstunki.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Karolina Ruśniak ze Szkoły Podstawowej w Młynarach

II miejsce – Natalia Domańska ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Elblągu

III miejsce – Laura Wójciak ze Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu

WYRÓŻNIENIA – Emilia Bumbul i Adam Szajkowski ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Elblągu oraz Wiktor Rusiecki ze Szkoły Podstawowej w Młynarach

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” w Elblągu oraz Meble Wójcik Sp. z o. o.

Konkurs miał na celu zwiększenie wiedzy i świadomości młodych ludzi na temat AIDS w celu skuteczniejszej profilaktyki tej choroby oraz wzbudzenia wrażliwości w stosunku do osób z HIV. Codziennie w Polsce co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone tym wirusem, pomimo tego, że doskonale znane są drogi jego przenoszenia tj. przez krew, podczas kontaktów seksualnych oraz z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży, porodu i karmienia piersią. Są to jedyne drogi zakażenia, ponieważ HIV znajduje się we krwi, wydzielinach narządów płciowych i mleku matki. Nie ma więc możliwości zakażenia podczas uścisku dłoni, korzystania ze wspólnej łazienki, czy mieszkania pod jednym dachem. W walce z AIDS najważniejsza jest profilaktyka. Jednym z jej aspektów jest właśnie znajomość dróg przenoszenia się HIV, dzięki której można uniknąć sytuacji ryzykownych, ale ważne są także badania profilaktyczne. Bezpłatne i anonimowe badanie można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Olsztynie, Ełku, Gdańsku, Gdyni oraz wielu innych miastach w Polsce. Dokładne informacje o dniach i godzinach otwarcia Punktów znajdą Państwo na stronie aids.gov.pl

     

Światowy Dzień AIDS
i Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

 

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

22 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

 a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS.

Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał, a myślą przewodnią jest  

zachęcanie Polaków do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

                                                                   

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważany jest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. W akcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV kończy się Światowym Dniem AIDS (01.12.19 r.), w ramach którego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu organizuje XIX powiatowy konkurs wiedzy o HIV i AIDS dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych z Elbląga i powiatu elbląskiego. Konkurs odbędzie się 02.12.19 r. w Szkole Podstawowej Nr 14 w Elblągu przy ul. Mielczarskiego 45 o godzinie 1100.

                                                             

DYŻURY W RAMACH EUROPEJSKIEGO TYGODNIA TESTOWANIA W KIERUNKU HIV

PKD ADRES piątek 22.11 sobota 23.11 niedziela 24.11 poniedziałek 25.11  wtorek 26.11 środa 27.11 czwartek 28.11 piątek 29.11 sobota 30.11
EŁK Przychodnia Specjalistyczna 
Ul. Kościuszki 35
(I piętro, pok. 31)
19-300 Ełk
X X X X X X 15:00-17:00 X X
GDAŃSK Pomorskie Centrum Chorób
Zakaźnych i Gruźlicy,
ul. Smoluchowskiego 18, budynek G
80-041 Gdańsk
16.00 - 20.00 x x 16.00 - 20.00 16.00 - 20.00 x 16.00 - 20.00 16.00 - 20.00 x
OLSZTYN PKD przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej
ul Żołnierska 16
pok 15, parter
10-561 Olsztyn
x x x x x x 15.00-18.00 15.00-18.00 x
GDYNIA ul. Huzarska 1, budynek 28, pok. 308, 81-518 Gdynia 08.00-12.00 10.00-14.00 x x x 16.00-20.00 x 08.00-12.00 x