BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

Koronawirus - podstawowe informacje - BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

Podstawowe informacje o koronawirusie

 

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez koronawirus SARS-CoV-2.

 

Jakie są objawy COVID-19?

Najczęstsze objawy to: gorączka, kaszel, duszność. Niektórzy pacjenci mogą mieć katar, biegunkę, ból gardła.

W 80% przypadków zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega w sposób łagodny, bez nasilonych objawów.

Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, choruje poważnie i ma trudności z oddychaniem. Ciężka postać choroby obserwuje się głównie u osób starszych, z niedoborami odporności i chorobami przewlekłymi (jak np. nadciśnienie, cukrzyca, POChP).

 

Co to jest okres inkubacji i ile on trwa w przypadku koronawirusa SARS-Cov-2?

Okres inkubacji to okres, który upływa od momentu wniknięcia wirusów do organizmu człowieka do wystąpienia pierwszych objawów choroby. Szacuje się, że okres inkubacji SARS-CoV-2 wynosi 1-14 dni, najczęściej około 5 dni.

 

Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Bezpośrednio, drogą kropelkową. Zawierające wirusa drobne kropelki powstają w trakcie kaszlu, kichania, mówienia i mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od drugiej osoby, z którą rozmawia się, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem).

Pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania lub kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Mimo, że wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, zanim ulegnie dezaktywacji może upłynąć nawet kilkanaście godzin, w czasie których może być zakaźny.

                   

Czy można zakazić się od osoby, która nie ma objawów choroby?

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalone przez osobę, która kicha lub kaszle.

Ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Jednak wiele osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 doświadcza jedynie łagodnych objawów. Jest to szczególnie często obserwowane we wczesnych stadiach choroby.

 

Czy można zakazić się od zwierząt domowych?

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać wirusa SARS-CoV-2.

 

Jak wygląda profilaktyka COVID-19?

1. Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania - kichając bądź kaszląc zasłaniaj usta i nos chusteczką.  Jeśli nie masz chusteczki kichaj bądź kaszl w zgięcie łokcia.

Dlaczego?  Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

2. Zachowaj bezpieczną odległość - zachowaj co najmniej 1-1,5 metra odległości od drugiej osoby, taka odległość traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem).

Unikaj miejsc zatłoczonych.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa.

Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że wirus przedostanie się do twojego organizmu przez błony śluzowe.

3. Unikaj dotykania swojej twarzy kiedy jesteś poza domem - nie dotykaj rękami oczu, ust i nosa

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z dotykanej powierzchni na siebie.

4. Często myj ręce – ręce myj w ciepłej wodzie używając mydła, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%) (instrukcja prawidłowego mycia rąk znajduje się na dole artykułu).

5. Jeśli jesteś chory, zostań w domu - jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do miejsc objętych chorobą, ani nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną, skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

6. Jeżeli przebywasz na kwarantannie i masz gorączkę, kaszel, trudności z oddychaniem lub inne niepokojące objawy ze strony układu oddechowego – skontaktuj się telefonicznie z miejscową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną

Gdzie mogę uzyskać informację na temat koronawirusa?

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem.

Na stronach internetowych:

Źródło:
prezentacja "Koronawirus SARS-Cov-2. Co warto wiedzieć?" opracowana przez Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Olsztyn
Główny Inspektorat Sanitarny https://gis.gov.pl/