31.05.2021 r.
Światowy Dzień bez Tytoniu 2021
„Zobowiąż się do zakończenia palenia”
31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne.
Już po 20 minutach niepalenia tętno się wyrównuje, a w ciągu:
- 12 godzin od niepalenia poziom tlenku węgla we krwi się normalizuje,
- 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc,
- 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszności,
- 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu jak u osób niepalących,
- 10 lat ryzyko raka płuc jest o połowę mniejsze niż wśród palaczy,
- 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.
Jest wiele powodów aby rzucić palenie. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak negatywny wpływ na nasze życie ma używanie wyrobów tytoniowych.
Oto kilka z nich:
- palacze są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19
- wszystkie formy tytoniu (w tym e-papierosy) są szkodliwe dla zdrowia i środowiska
- tytoń powoduje 20 rodzajów raka, negatywnie wpływa na wszystkie narządy człowieka
- tytoń negatywnie wpływa na wygląd i otoczenie palącego
- tytoń jest drogi i negatywnie wpływa na życie ekonomiczne i społeczne
Pandemia COVID-19 doprowadziła do tego, że miliony użytkowników tytoniu chcą rzucić palenie. Należy pamiętać, że rzucenie palenia jest wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu dodatkowych stresów społecznych i ekonomicznych spowodowanych przez pandemię. Warto rzucić palenie w każdym wieku, nawet jeśli paliło się lat 30 i więcej. Niepalenie, to same korzyści.
Więcej informacji o Światowym Dniu bez Tytoniu i szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych znajdziesz na:
Światowy Dzień Bez Tytoniu
2020
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Bez Tytoniu 2020 roku poświęciła młodemu pokoleniu, które szczególnie jest podatne na wpływy marketingowe przemysłu tytoniowego. Firmy tytoniowe wydały ponad 9 miliardów USD na marketing i reklamę, a świat stracił 8 milionów ludzi z przyczyn związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na bierne palenie. Przemysł tytoniowy korzysta z różnych form marketingu i zachęca do korzystania ze swoich wyrobów i musi stale znajdować nowych konsumentów, którzy zastąpią tych, które zabijają ich produkty, aby utrzymać przychody. To dlatego przemysł tytoniowy szuka nowych konsumentów wyrobów tytoniowych wśród młodzieży.
WHO poprzez kampanię w mediach społecznościowych proponuje ujawnienie taktyk przemysłu tytoniowego, zmierzającego do wciągnięcia młodych ludzi do używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Poprzez media społecznościowe i edukację chce zapewnić młodym ludziom odpowiednią wiedzę i umiejętność odmawiania. Chce stworzyć pokolenie wolne od tytoniu i palenia biernego oraz śmierci i chorób, które powodują. Inspekcja Sanitarna od wielu lat wspiera działania, zmierzające do zmniejszenia konsumpcji wyrobów tytoniowych, a szczególnie dużo uwagi poświęca dzieciom i młodzieży, prowadzi programy edukacyjne, które uczą asertywności i wzbogacają w wiedzę. Działania te wspiera przez środowiska lokalne i w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy: Używanie tytoniu jest odpowiedzialne za 25% wszystkich zgonów z powodu raka na całym świecie. Stosowanie nikotyny i wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko raka, chorób układu krążenia i płuc. Ponad milion ludzi umiera każdego roku na skutek biernego palenia.