Grillowanie - zalecane techniki i sprzęt
Wraz z nadejściem ciepłych dni, nabieramy ochoty na spotkania na świeżym powietrzu i przy tej okazji często przygotowujemy smaczne dania na grillu. Najtańszy sprzęt to grill tradycyjny, gdzie używamy węgla drzewnego. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast grille gazowe lub elektryczne, które mają tę zaletę, że można z nich korzystać w zamkniętych pomieszczeniach. Poza tym nie ma problemu z palącym się węglem i dymem.
Grill tradycyjny
Korzystając z tradycyjnego grilla węglowego pamiętajmy o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy toksycznych i szkodliwych substancji, które przedostają się do żywności podczas obróbki termicznej.
Rozpalając węgiel możemy używać specjalnej podpałki lub cienkich szczapek z drewna liściastego (drewno iglaste ma więcej żywicy, przez co w czasie spalania bardziej się dymi). Warto pamiętać, aby nie dokładać podpałki, bądź nie polewać węgla płynną podpałką w czasie grillowania, gdyż mogą wówczas wniknąć do żywności toksyczne związki unoszące się wraz z dymem.
Niebezpieczne związki, w tym także o działaniu rakotwórczym, mogą się pojawić również, gdy mięso bądź kiełbasa są bezpośrednio narażone na płomienie, a kapiący z nich tłuszcz dostaje się na rozżarzone węgle. Aby się przed tym uchronić, lepiej wcześniej rozpalić węgiel i rozpocząć grillowanie w chwili, gdy ogień nie będzie już widoczny, a pozostanie tylko żar.
Do grillowania warto używać tacek stalowych, w celu ograniczenia spalania tłuszczu i dostępu szkodliwego dymu do opiekanego produktu. Nie zaleca się używania produktów aluminiowych do bezpośredniego kontaktu z żywnością, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że tą drogą aluminium może się przedostawać do żywności –dotyczy to przede wszystkim żywności zawierającej kwasy i sól. W związku z tym, jeśli zamierzamy grillować mięso, które wcześniej było marynowane w zalewie – w skład której wchodził ocet, sok z cytryny, serwatka lub inny „kwaśny” składnik – lepiej zrezygnować z jednorazowych tacek aluminiowych, a zastąpić je tackami stalowymi, wielokrotnego użytku.
Grill gazowy i elektryczny
Oprócz grilli tradycyjnych coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe lub elektryczne, które mają tę zaletę, że można z nich korzystać w zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkową zaletą jest możliwość regulacji temperatury oraz brak palącego się węgla i dymu.
Zazwyczaj grill gazowy ma pod płytą specjalny pojemnik do którego skapuje tłuszcz, dlatego nie ma obawy, że będzie się spalał unosząc toksyczne związki, jak to ma miejsce w przypadku używania grilli węglowych.
W przypadku grilli elektrycznych - w niektórych modelach na kapiący tłuszcz jest specjalny pojemnik z wodą na dnie urządzenia. Żywność przygotowana na takim sprzęcie jest zdrowsza od grillowanej tradycyjnie na węglu drzewnym.
Co na grilla?
Lepszym wyborem na grilla będzie świeże, niepeklowane mięso niż kiełbasy. Te ostatnie zawierają w swoim składzie substancje konserwujące, z których podczas grillowania powstają związki rakotwórcze. Warto pamiętać, że grillować możemy nie tylko mięso, ale również warzywa czy owoce. Nie zapominajmy także o warzywach na surowo w postaci surówek i sałatek, których nie powinno zabraknąć na stole do każdego posiłku.
Podsumowując
Zatem jeśli lubimy grillować może warto zainwestować w grill gazowy lub elektryczny, a jeśli wybierzemy grill węglowy, niech produkty w czasie pieczenia długo nie leżą bezpośrednio na ruszcie, a raczej na tackach, najlepiej stalowych. I rozpoczynajmy grillowanie wówczas, gdy ogień zgaśnie i pozostanie tylko gorący żar.
Źródło: Na podstawie artykułu mgr inż. Barbary Wojdy „Grillowanie – zalecane techniki i sprzęt” https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/grillowanie-----zalecane-techniki-i-sprzet