BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

Elbląg 2017-12-04

 

Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS w Elblągu

 

            Dnia 01.12.2017 r. o godz. 1100 w Szkole Podstawowej Nr 14 ul. Mielczarskiego 45 w Elblągu odbył się XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla klas gimnazjalnych, zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu. Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 14 w Elblągu, a fundatorem nagród dla laureatów konkursu był Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” w Elblągu, Fundacja HUTENA w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu.
W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych powiatu elbląskiego.
            W konkursie uczestniczyło 32 uczniów z 13 szkół. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 45 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru. Maksymalnie na teście można było uzyskać 45 punktów.

Komisja konkursowa w składzie:

  • Pan Marek Jarosz - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu

  • Pani Jolanta Popiołek – wolontariuszka (były pracownik PSSE w Elblągu)

  • Pani Izabela Ostasz – młodszy asystent PSSE w Elblągu

  • Pani Beata Lasota – stażystka PSSE w Elblągu

Ustaliła:

I MIEJSCE

            Michał Fonferek – Gimnazjum nr 10 w Elblągu (40 pkt)

II MIEJSCE

            Szymon Zadworny - Gimnazjum w Dobrym (37 pkt + 4 pkt (I dogrywka))

III MIEJSCE

            Natalia Witkowska – Szkoła Podstawowa Nr 11 w Elblągu (37 pkt + 3 pkt (I dogrywka) + 3 pkt (II dogrywka))

 

WYRÓŻNIENIA

      Hubert Maczuga – Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu (37 pkt + 3 pkt (I dogrywka) + 2 pkt (II dogrywka))

      Karolina Stasiak – Gimnazjum Nr 3 w Elblągu (37 pkt + 3 pkt (I dogrywka) + 2 pkt (II dogrywka))

 

Pan Marek Jarosz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu i Pani Iwona Zapolska Wicedyrektor SP Nr 14 w Elblągu wręczyli podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu oraz podziękowania uczestnikom konkursu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Elblągu podziękował również sponsorom oraz gospodarzom za współpracę.

Pełne wyniki konkursu poniżej do pobrania:

 

Światowy Dzień walki z AIDS

 

Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2017 r. zakażenie HIV stwierdzono u 22.038 osób, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.

W piątek 17 listopada 2017 roku, ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac) promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozmowa z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza o HIV/AIDS, której źródłem jest strona kampanii mamczasrozmawiac.aids.gov.pl.

Jednym z celów kampanii „Mam czas rozmawiać” jest zachęcenie jak największej liczby osób do wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. W Polsce w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) - których działalność jest od wielu lat koordynowana przez Krajowe Centrum do spraw AIDS - można wykonać taki test bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. Punkty znajdują się w 26 miastach w Polsce. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd.

Kulminacja kampanii nastąpi w dniu 1 grudnia 2017 roku, w którym obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

 Z inicjatywy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS, dnia 1 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 14 w Elblągu przy ul. Mielczarskiego 45 o godzinie 1100, odbędzie się Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS. Współorganizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Nr 14 w Elblągu. Partnerami konkursu, którzy ufundowali nagrody dla laureatów, są Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu oraz Fundacja „HUTENA”. Zadaniem konkursu jest popularyzacja rzetelnej wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży, podniesienie świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki oraz zachęcenie osób podejmujących ryzykowne zachowania do wykonywania testów w kierunku HIV.