BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu - Światowy Dzień AIDS

   

Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS w Elblągu

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu zorganizowała 02.12.2019 r. o godz. 1100 w Szkole Podstawowej Nr 14 w Elblągu XIX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów VII i VIII klas. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 26 uczniów z 9 szkół z Elbląga i powiatu elbląskiego: Szkoły Podstawowej Nr 3, 8, 12, 14, 16, 18 i 25 w Elblągu oraz Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym i Młynarach.

Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 14 w Elblągu, która dla uczestników konkursu oraz ich opiekunów przygotowała drobne poczęstunki.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Karolina Ruśniak ze Szkoły Podstawowej w Młynarach

II miejsce – Natalia Domańska ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Elblągu

III miejsce – Laura Wójciak ze Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu

WYRÓŻNIENIA – Emilia Bumbul i Adam Szajkowski ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Elblągu oraz Wiktor Rusiecki ze Szkoły Podstawowej w Młynarach

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” w Elblągu oraz Meble Wójcik Sp. z o. o.

Konkurs miał na celu zwiększenie wiedzy i świadomości młodych ludzi na temat AIDS w celu skuteczniejszej profilaktyki tej choroby oraz wzbudzenia wrażliwości w stosunku do osób z HIV. Codziennie w Polsce co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone tym wirusem, pomimo tego, że doskonale znane są drogi jego przenoszenia tj. przez krew, podczas kontaktów seksualnych oraz z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży, porodu i karmienia piersią. Są to jedyne drogi zakażenia, ponieważ HIV znajduje się we krwi, wydzielinach narządów płciowych i mleku matki. Nie ma więc możliwości zakażenia podczas uścisku dłoni, korzystania ze wspólnej łazienki, czy mieszkania pod jednym dachem. W walce z AIDS najważniejsza jest profilaktyka. Jednym z jej aspektów jest właśnie znajomość dróg przenoszenia się HIV, dzięki której można uniknąć sytuacji ryzykownych, ale ważne są także badania profilaktyczne. Bezpłatne i anonimowe badanie można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Olsztynie, Ełku, Gdańsku, Gdyni oraz wielu innych miastach w Polsce. Dokładne informacje o dniach i godzinach otwarcia Punktów znajdą Państwo na stronie aids.gov.pl

     

Światowy Dzień AIDS
i Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

 

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

22 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

 a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS.

Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał, a myślą przewodnią jest  

zachęcanie Polaków do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

                                                                   

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważany jest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. W akcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV kończy się Światowym Dniem AIDS (01.12.19 r.), w ramach którego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu organizuje XIX powiatowy konkurs wiedzy o HIV i AIDS dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych z Elbląga i powiatu elbląskiego. Konkurs odbędzie się 02.12.19 r. w Szkole Podstawowej Nr 14 w Elblągu przy ul. Mielczarskiego 45 o godzinie 1100.

                                                             

DYŻURY W RAMACH EUROPEJSKIEGO TYGODNIA TESTOWANIA W KIERUNKU HIV

PKD ADRES piątek 22.11 sobota 23.11 niedziela 24.11 poniedziałek 25.11  wtorek 26.11 środa 27.11 czwartek 28.11 piątek 29.11 sobota 30.11
EŁK Przychodnia Specjalistyczna 
Ul. Kościuszki 35
(I piętro, pok. 31)
19-300 Ełk
X X X X X X 15:00-17:00 X X
GDAŃSK Pomorskie Centrum Chorób
Zakaźnych i Gruźlicy,
ul. Smoluchowskiego 18, budynek G
80-041 Gdańsk
16.00 - 20.00 x x 16.00 - 20.00 16.00 - 20.00 x 16.00 - 20.00 16.00 - 20.00 x
OLSZTYN PKD przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej
ul Żołnierska 16
pok 15, parter
10-561 Olsztyn
x x x x x x 15.00-18.00 15.00-18.00 x
GDYNIA ul. Huzarska 1, budynek 28, pok. 308, 81-518 Gdynia 08.00-12.00 10.00-14.00 x x x 16.00-20.00 x 08.00-12.00 x