BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

Światowy Dzień Rzucania Palenia
 

       W ostatnich dziesięcioleciach w Polsce nastąpił niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi. Od początku lat 90. poziom palenia wśród Polaków spadł o ponad połowę, co bezpośrednio wiązało się z gwałtownym spadkiem zachorowań i umieralności na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Mimo to papierosy w Polsce nadal pali około 8 mln osób, a 6% wszystkich Polek to kobiety palące w okresie ciąży, co przekłada się na około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki.

      Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je między innymi w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki. Dlatego dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym.

     Jedną z inicjatyw zachęcających do zerwania z tytoniem jest obchodzony w trzeci czwartek listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia, którego głównym tematem w tym roku były rodziny spodziewające się dziecka. Z tej okazji dnia 15 listopada 2018 r. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu zorganizowano punkt edukacyjno-informacyjny, w którym słuchacze Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu prowadzili pomiar ciśnienia tętniczego, rozdawnictwo ulotek edukacyjnych oraz poradnictwo zdrowotne wśród pacjentów Przychodni Medicus I, Przychodni Zdrowia Psychicznego i petentów PSSE w Elblągu. Z punktu skorzystało 58 osób.