BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

Światowy Dzień Bez Tytoniu

               

Tematem Światowego Dnia bez Tytoniu zaproponowanym przez Światową Organizację Zdrowia w roku 2019 jest „Tytoń a zdrowe płuca” i ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu tytoniu na płuca – od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego oraz podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi.

W ramach Światowego Dnia bez Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu we współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zorganizowała konkurs plastyczny „Młodość wolna od tytoniu”, zorganizowany z myślą o dzieciach i młodzieży z Elbląga oraz powiatu elbląskiego. Zadaniem konkursowym było stworzenie plakatu o tematyce antynikotynowej.

Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do promowania zdrowego stylu życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Inicjatywa powiązana jest ze Światowym Dniem Bez Papierosa, który przypada na 31 maja.

Chcemy budować w świadomości młodzieży wizerunek człowieka, który nie pali papierosów i czuje się z tym dobrze. Wyliczanie zagrożeń i szkodliwych skutków płynących z palenia, tylko do pewnego stopnia zniechęca od sięgnięcia po papierosa. Poprzez zadanie konkursowe, chcieliśmy zachęcić młode pokolenie do zastanowienia się nad plusami życia w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego.

W konkursie wzięło udział 66 uczniów z 12 szkół z Elbląga i powiatu elbląskiego. Z nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała 3 laureatów i wyróżniła 3 prace w kategorii klas IV-VI oraz wybrała 4 laureatów i wyróżniła 5 prac w kategorii klas VII-VIII.

Podsumowanie konkursu, rozdanie nagród i dyplomów laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 31 maja o godz. 11.00 w holu głównym CSE „Światowid”.

Wszystkie nagrodzone prace oraz kilka prac wybranych przez komisję konkursową można będzie oglądać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” od 31 maja 2019 roku.