BIP Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu

 

UWAGA NA KLESZCZE !!! 

       Borelioza z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu - to najczęściej rozpoznawane w Polsce choroby przenoszone przez kleszcze. Od kilku lat zauważa się  rosnącą liczbę przypadków zachorowań na te choroby. Ich przebieg bywa ciężki, a u niektórych mogą też wystąpić powikłania neurologiczne, a nawet - sfery psychicznej. Województwo warmińsko-mazurskie, podobnie jak woj. podlaskie, to tereny endemicznego występowania boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, mają wyższy od ogólnopolskiego wskaźnik zapadalności na te choroby. Zaszczepić możemy się jedynie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Nie ma natomiast szczepionki chroniącej przed boreliozą. Zagrożenie ukąszeniem kleszcza dotyczy nie tylko lasu, może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy.

       Kleszcze żyją zazwyczaj w środowisku lekko wilgotnym, obfitym w roślinność: w lasach i na ich skraju, w zagajnikach, zaroślach, na łąkach, pastwiskach i leśnych polanach, na obszarach porośniętych paprociami, jeżynami, leszczyną, nad brzegami rzek, jezior i stawów.

Występuje na różnych wysokościach nad ziemią:

  1.   Larwa - około 30  cm (atakuje małe ssaki)
  2.   Nimfa - około 1  metra
  3.   Imago (postać dojrzała) - 1,5 do 2  m (atakuje duże ssaki)

       Kleszcz w każdym stadium rozwojowym - jako larwa, nimfa i imago (postać dojrzała), musi chociaż raz wyssać krew kręgowca, by móc przejść do następnego stadium. Cykl rozwojowy pokolenia kleszczy trwa średnio 2 lata.

W naszym klimacie można wyróżnić dwa szczyty aktywności kleszczy:

  •    Wiosenny     -  kwiecień - maj
  •    Późno letni   -  sierpień - wrzesień

Poniżej zamieściliśmy szczegółowe informacje na temat kleszczy, wywoływanych chorób, sposobów ochrony i szczepień.